Публічне обговорення екологічного стану річок Південного Бугу та Інгулу

Проектом «Найкращі практики місцевого самоврядування», що впроваджується місцевими Коаліціями за підтримки експертів Реанімаційного Пакету Реформ, було підготовленого проект Дорожньої карти реформ по напрямку «Екологія». В рамках реалізації «Концепції розвитку річок та маломірного судноплавства у місті Миколаєві на 2019-2030 роки» 26-го березня пройшло публічне обговорення екологічної ситуації з річками Південний Буг та Інгул та напрацювання рекомендацій до підготовленої Дорожньої карти реформ щодо впровадження реформ по напрямку «Екологія» в місті Миколаєві.

Організатори: коаліція Миколаївської регіональної платформи реформ спільно з Миколаївською міською радою.

В публічному обговоренні взяли участь Віталій Луков – перший заступник Миколаївського міського голови; Артем Ващиленко – експерт коаліції Миколаївської регіональної платформи реформ, голова Української Асоціації Центрів Підтримки Бізнесу; Валерій Вєтров – експерт коаліції Миколаївської регіональної платформи реформ, представник Громадської ради при Державній регуляторній службі України; Олег Деркач – заслужений природоохоронець України, заступник голови Національного екологічного центру України та Алла Ряжських – голова постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань екології, охорони довкілля, раціонального природокористування, туризму та рекреації.

До публічного обговорення через платформу ZOOM доєдналося близько 50 представників громадськості міста. Також жителі міста слідкували за перебігом обговорень та залишали свої коментарі під трансляцією круглого столу в Youtube на каналі новин Миколаєва та Миколаївської області та на сторінці Центру Підтримки Бізнесу.

Артем Ващиленко, як експерт Миколаївської регіональної платформи реформ та один із організаторів Круглого столу зазначив, що публічне обговорення відбувається спільно із засіданням робочої групи по розробці Програми розвитку річок та маломірного судноплавства у Миколаєві, що сприяє поглибленому дослідженні даного питання та виробленню механізмів вирішення поставлених питань. Зустріч у даному форматі стала можливою за підтримки Агентства США по міжнародному розвитку USAID та PACT в Україні.

Миколаїв має позитивний досвід у залученні громадян до прийняття управлінських рішень. Саме в Миколаєві працює Мережа громадських рад, яка включає в себе експертно-громадську раду, що працює з 2010 року, 4 галузеві ради і фактично це є можливістю для активної частини громади Миколаєва впливати на процес прийняття рішень, ініціювати формування міських політик та брати участь у підготовці рішень для місцевого самоврядування. Саме на таких майданчиках свого часу була розроблена «Концепція річок та маломірного судноплавства». Завдяки активності громадян, які об’єдналися в експертні та громадські ради це питання було підняте на сесії міської ради та прийнято Рішення про затвердження Концепції розвитку річок та маломірного судноплавства в місті Миколаєві на 2019-2030 роки, і це стало частиною місцевої політики. Співавтором «Концепції» була Спілка підприємців Миколаєва, яку очолює Валерій Вєтров. Наприкінці 2018 року 22 громадські об’єднання Миколаївської області, розуміючи, що просування реформ відбувається дуже повільно і фактично громадянське суспільство незадоволено станом з проведенням реформ об’єдналися у Миколаївську регіональну платформу реформ. Сьогодні МРПР – це постійно діюча, незалежна регіональна коаліція громадських організацій, яка налічує 22 громадські об’єднання. І саме МРПР з березня цього року долучилась до проекту «Найкращі практики місцевого самоврядування», що фінансується в Україні Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Ми долучилися до розробки Дорожньої карти реформ по 3 напрямкам: екологія, транспорт та місцева демократія. Сьогодні ми стартуємо із обговорення ДКР по напрямку «екологія».

Голова постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань екології, охорони довкілля, раціонального природокористування, туризму та рекреації Алла Ряжських, зазначила, що як мешканка міста та як голова постійної комісії з питань екології, вона перш за все зацікавлена в тому, щоб розвиток судноплавства не йшов в розріз екологічному стану водних артерій міста. Також проблемним питанням є замулення, яке впливає на стан водокористування в області. Топ забруднювачів каналів очолюють, на жаль, аграрії. Розорені прибережні зони та порушення методики застосування агрохімікатів призводять до того, що значна їх частина потрапляє до водних об’єктів. На превеликий жаль половину забруднених вод генерують також і підприємства нашого ЖКГ. На кожному засіданні постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань екології, охорони довкілля, раціонального природокористування, туризму та рекреації обговорюються модернізацію очисних споруд водоканалів, без яких неможливо досягнути покращення якості вод в басейнах обласних річок. Дуже багато проектів модернізації очисних споруд започатковано, але готовність у відсотковому відношенні не дає можливість мати бачення, коли область буде мати покращення якості води в річках. Комісією з питань екології було надано рекомендацію щодо створення робочої групи для вирішення цього питання, перша зустріч запланована на 26 березня, де спільно з депутатами, головами профільних комісій буде сформовано план-графік на 5 років щодо стану виконання та фінансування модернізації очисних споруд області».

Представник Громадської ради при Державній регуляторній службі України та експерт коаліції Миколаївської регіональної платформи реформ Валерій Вєтров зазначив, що зараз є багато контролюючих органів, законів, але все ж ситуація із забрудненням річок є досить актуальною, саме тому в «Концепції» питання екології річок є першим в загальному переліку. Кожного літа ми спостерігаємо за цвітінням рік та замором риби, це є наслідком шкідливих викидів у воду. Це не нормально, тому МРПР і долучається до національних ініціатив та активно піднімає проблематику «екології річок» на порядок денний. Метою зустрічі сьогдні є два основних завдання: по-перше – це скласти список осіб, хто хотів би приділяти час цій вирішенню таких проблем, по друге, почути пропозиції від експертів та громадськості міста. Наше спільне завдання, залучити якнайбільшу кількість осіб до обговорення та пошуку шляхів вирішення даної проблеми.

Заслужений природоохоронець України, заступник голови Національного екологічного центру України Олег Деркач повідомив про поточний стан водойм та прибережних зон міста Миколаєва та запропонував шляхи їх покращення, серед яких реконструкція міських очисних споруд каналізації; будівництво та облаштування полігонів твердих побутових відходів; винесення в натуру прибережних захисних смуг річок та їх впорядкування; ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ; відмова від використання миючих засобів з вмістом фосфатів;  забезпечення участі громадськості у розробці та впровадженні місцевих екологічних планів дій; посилення контролю за підприємствами-забруднювачами; проведення громадських кампаній та роз’яснювальної роботи з населенням, спрямованих на підвищення екологічної свідомості; облаштування організованих місць відпочинку біля водних об’єктів.

Після ознайомлення із фактичним екологічним станом річок Південний Буг та Інгул Валерій Вєтров озвучив 10 пропозицій до Дорожньої карти реформ, пріоритетними з яких для всіх регіонів України є:

  1. Забезпечити цільового використання земельних ділянок, виділених під прибережні захисні смуги по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (рішення приймають депутати міської ради).
  2. Провести інформаційну кампанію щодо зменшення забруднення води, зокрема, нітратами та фосфатами, що викликають “цвітіння” водойм, освітні заходи, а також поширення інформації через ЗМІ.
  3. Створення інтерактивного порталу для користувачів річок задля фіксації фактичних та місць забруднення річок.
  4. Експедиції з обстеженням річок із залученням представників експертного середовища, ОМС та органів державної влади на місцях з метою оформлення відповідних документів, які засвідчують факт забруднення річки.

Результатом проведення даних заходів повинно бути зменшення негативного впливу на водні екосистеми міста.

До обговорення також долучилися представники академічної спільноти Миколаєва представники Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова та Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, громадські активісти та інші зацікавлені сторони.

Для залученості до процесу з підготовки пропозицій щодо перспектив вирішення екологічних проблем рік Південний Буг та Інгул та напрацювання рекомендацій щодо розробленої ДКР та її реалізації на місцях була розроблена гугл-форма, в яку всі охочі протягом тижня можуть додавати пропозиції (http://surl.li/oypi). Результати обговорення та надана громадськістю інформація будуть також долучені до розробки проекту Дорожньої карти реформ по напрямку «Екологія», що розробляється спільно коаліціями експертних міжрегіональних груп для розробки кращих практик, внесення змін та впровадження реформ на місцевому рівні.