Карантинні обмеження: про що варто знати підприємцям

11 листопада відбувся онлайн-брифінг представників державної та місцевої влади під час якого було проінформовано про обмеження, що набрали чинності у «червоній» карантинній зоні.

Основними спікерами виступили представники виконавчих, правоохоронних та контролюючих органів, департаментів, профільних служб.

Зі вступним словом виступив Артем Ващиленко голова Наглядової ради Мережі Центрів Інформаційної Підтримки Бізнесу та Віталій Луков перший заступник Миколаївського міського голови.

– Ми зобов’язані звикнути до того, що ми будемо жити з цією хворобою (ред. COVID-19), якщо не постійно, то дуже довго. І відтермінування основних рекомендацій від спеціалістів відповідальних за санітарно-епідемічний стан в Україні, щодо щеплень, дистанцій, то ми віддаляємо час коли зможемо жити гідно, вільно та спокійно. Дуже прошу відповідально ставитися до свого здоров’я та роботи щеплення. Мені кожного дня надходять дані по захворюваності і вже немає часу на загравання та думати про політичні моменти, зараз будемо працювати жорстко в межах чинного законодавства – зазначив Віталій Луков.

Про обмеження у роботі громадського транспорту та перевезень працівників підприємств у «червоній карантинній зоні» проінформувала заступниця начальника Управління патрульної поліції в Миколаївській області Олена Чабан.

– Згідно постанови Кабінету Міністрів України №1236  послуги із перевезення здійснюються у засобах індивідуального захисту, тобто і пасажири і водії знаходяться в засобах індивідуального захисту, та згідно місць для сидіння визначених в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу. Також обов’язкова санітарна обробка транспортного засобу. Під час міжобласних перевезень, у пасажирів та водія обов’язкова наявність сертифікатів про вакцинацію або ПЦР (не пізніше ніж 72 години). Щодо підвозу працівників підприємств, то законодавством додаткових обмежень не встановлено. Відповідальність за порушення правил карантину пасажир та водій несуть окремо. За період карантину УПП Миколаївської області зафіксовано 78 порушень, з них 77 стосуються пасажирів та осіб, що знаходяться в громадських місцях або маршрутних транспортних засобах без засобів індивідуального захисту і 1 протокол складено на перевізника за порушення карантинних обмежень.

– Кафе та НЕпродовольчі магазини працюють тільки зі 100% вакцинованими співробітниками і допускають відвідувачів тільки із сертифікатами про вакцинацію. Продовольчі магазини працюють відповідно до обмежень затверджених Державним санітарним лікарем, – на цьому наголосила представниця Держспоживслужби у Миколаївській області

Узагальнюючу інформацію про обмеження в червоній карантинній зоні надав Артем Ващиленко: https://youtu.be/U7EC7BwP6Lw?t=4676

Отже, «Червона зона»:

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

  • робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос,
  • робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо,
  • робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл,
  • робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
  • проведення масових заходів, окрім офіційних спортивних заходів і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів,

робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та

Важливо, що вказані обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат.

Нагадаємо, Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на червоному рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.

Адміністративна відповідальність Ст. 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУАП) передбачає притягнення до відповідальності у вигляді штрафу за порушення санітарних норм.

Санкція даної статті залежить від особи, яку притягають до відповідальності:

  • для громадян передбачений штраф від 17 до 204 грн.,

для посадових осіб – від 102 до 425 грн

Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей», згідно якої порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, тягне за собою накладення штрафу:

  • на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 000 грн. до 34 000 грн.;
  • на посадових осіб – у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34 000 грн. до 170 000 грн.

Кримінальна відповідальність

Законодавство України передбачає кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм, щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.

  • А саме, підвищена кримінальна відповідальності згідно ст. 325 Кримінального кодексу України: “Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років».
  • Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Проте крім обмежень для підприємців пропонуються і можливості. Ольга Раку, керівниця проєкту COVID-19 Бізнес-клініка в Миколаєві, заступниця директора Центру Інформаційної Підтримки Бізнесу м. Миколаїв представила доступні інструменти підтримки, що працюватимуть для малого та середнього бізнесу в рамках проєкту, та якими вже зараз можуть користуватися підприємці: «COVID-19 Бізнес-клініки створені, щоб підтримати підприємців у боротьбі з викликами пандемії, подолати її наслідки, забезпечити стійкий розвиток свого бізнесу та стати лідером галузі. Наразі для підприємців доступні безкоштовні консультації від провідних експертів за наступними напрямки консультування: Антикризове управління, Фінанси та ліквідність, Стратегія та операційна діяльність, Маркетинг, Менеджмент, Комунікації, Інновації, диджиталізація, нові технології, Нові ринки, Доступні інструменти та програми підтримки та інші. Консультації індивідуальні, тому коло питань фокусується безпосередньо на підприємці, – зазначила Ольга Раку.

 

Деякі питання та відповіді, що буди озвучені під час брифінгу:

Де на території Миколаєва можна зробити щеплення вакциною Johnson & Johnson, на підприємстві працюють іноземні працівники, яким іншу вакцину робити заборонено? (Питання від роботодавця)

– В Україні зареєстровано 4 вакцини: AstraZeneca (Італія), Coronavac (Китай), Pfizer (Бельгія) Moderna. Тому інші вакцини використовувати в лікувальних закладах не можуть. Якщо інші вакцини будуть зареєстровані в Україні і вони надійдуть до лікувальних закладів, тоді зможуть привити ними. (заступник директора Управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради)

Порядок перевірки підприємств щодо карантинних вимог, хто здійснює що і як?

Відповідь представник Держспоживслужби https://youtu.be/U7EC7BwP6Lw?t=4137

– В Миколаєві в кожному районі існують мобільні групи в складі яких є представники органів місцевого самоврядування, поліції та держспоживслужби. При перевірці суб’єктів господарювання, за вимогою надається для ознайомлення Наказ керівника Держспоживслужби про проведення тим чи іншим працівником перевірки об’єктів на певній території. Коли виявляється порушення, то виписується Акт санобстеження в якому вказується які саме норми порушено.

Які документи повинні пред’явити перевіряючі?

– Наказ, який видав керівник та посвідчення працівника держспосивслужби.

 

Які розміри штрафів для ФОП, за що можуть оштрафувати магазин?

– Якщо є порушення санітарних вимог, то перевіряючі діють на підставі Кодексу про адміністративні правопорушення, яким передбачено штраф від 102 до 425 грн. Проте є ст.44/3 КУАП, яка передбачає штраф від 17 до 34 тис. грн штрафу

 

За що можуть оштрафувати магазин:

  1. Обслуговування без маски, або неправильно надітої маски
  2. Відсутність розмітки соціальної дистанції
  3. Відсутність спеціальної ємкості для відпрацьованих засобів індивідуального захисту
  4. Відсутність паперових рушників, антисептиків
  5. Відсутність контролю за вологим прибиранням та температурного скринінгу (можуть попросити пред’явити термометр)
  6. Відсутність запасу масок для персоналу (заміна кожні 2-3 години)
  7. Відсутність запасів дезінфікуючих засобів та антисептиків (білизна, яку можуть використовувати вдома не підходить для суб’єктів господарювання)

Запис конференції: https://www.youtube.com/watch?v=U7EC7BwP6Lw

 

 Захід організовано Центром Підтримки Бізнесу разом із Миколаївською міською радою в рамках ініціативи COVID-19 БІЗНЕС-КЛІНІКИ проєкту «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини, і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.